Cukier już nie krzepi

Cukier już nie krzepi

Opublikowany

Szukając, w dobie mediów społecznościowych, pomysłu na skuteczną strategię komunikacji, która pozwoli nam „sprzedać” nasze produkty czy usługi, coraz częściej musimy odwoływać się do niestandardowych rozwiązań. Proste hasła i przekazy, które działały kilkanaście lat temu dziś „trącą myszką”, a konkurencyjny rynek drugiej dekady XXI wieku kieruje się zasadą: wyróżnij się albo zgiń. Na jakie rozwiązania stawiać aby nie utonąć w natłoku zalewających nas informacji?

Sprzedaż oponą się toczy

W dzisiejszych czasach jakość większości produktów i usług oferowanych na rynku w ramach jednego segmentu nie różni się od siebie w znaczący sposób. Czym w takim razie rywalizować z konkurencją skoro nasze produkty są tak podobne? Odpowiedzi warto szukać m.in. w rozwiązaniu, które starsze jest niż Internet, komputery i w ogóle większość rzeczy jakimi się dziś otaczamy. W 1900 roku francuska firma produkująca opony samochodowe, która znana jest pod nazwą Michelin, swoją kampanią stworzyła podwaliny współczesnego content marketingu. Wydany wtedy przez Francuzów bezpłatny przewodnik podróżniczy jest współcześnie symbolem i gastronomiczną wyrocznią. Jednak kiedy powstawał po szosach nad Sekwaną i Marną jeździło zaledwie kilka tysięcy samochodów. Jak w takich warunkach sprzedać coś tak mało potrzebnego i banalnego jak opony? Rozwiązanie okazało się prostsze niż się wydaje – wystarczy stworzyć wokół opon historię i pokazać styl życia jaki za nimi stoi. Dzięki przewodnikowi Michelin ludzie zapragnęli mieć samochód po to, aby odwiedzać wszystkie te niesamowite miejsca opisane na jego kartach, a od samochodu do opon już bardzo blisko.

Content ważniejszy niż kiedykolwiek

Mimo tego, że minęło ponad 100 lat od tamtych wydarzeń content marketing jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Współczesne pokolenie tzw. Millenialsów, bardziej niż ich rodzice ceni sobie doświadczenie związane z zakupem dobra niż sam fakt jego posiadania. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Boston Consulting Group, z których wynika, że aż 40% Millenialsów jest w stanie zapłacić dodatkowo za markę lub usługę, która  po prostu odzwierciedla ich wizerunek. Dziś sięgając po butelkę piwa, napoju, czy idąc do sieciowej knajpy, nie tylko wybieramy produkt, ale również wyrażamy poparcie i uznanie dla komunikacji i wartości jakie za daną marką stoją. Emanacją tego zjawiska są wybuchające jak fajerwerki w ostatnim dniu roku, kryzysy związane z błędami popełnionymi przez marketingowców, którzy jednym komunikatem mogą doprowadzić do bardzo ostrej, choć z reguły krótkotrwałej reakcji konsumenckiej.

W poszukiwaniu „fajnej marki”

Legendarne już hasło „Cukier krzepi” to dziś za mało. Współczesny konsument poszukuje doświadczeń, za którymi stoją historie pozwalające mu powiedzieć: „ta marka jest taka jak ja”. Wszystko to prowokuje coraz mniejsze skupienie przekazów komunikacyjnych na cechach produktów i usług na rzecz historii i emocji jakie za nimi stoją. W rzeczywistości pełnej konkurencji w niemal każdym segmencie rynku, tylko stworzenie odpowiedniej strategii opartej na wymienionych elementach pozwoli dotrzeć do Millensialsów, którzy stanowią coraz ważniejszą grupę konsumencką.
Artykuł pierwotnie ukazał się na łamach miesięcznika „Marketing w Praktyce”

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
PR-owa sztuka gryzienia się w język

temu

Używając terminologii piłkarskiej, pracę PR-owca porównać często można do roli stopera na boisku. Dlaczego umieszczamy specjalistę od Public Relations właśnie na obronie? Nie dlatego, że zarzucamy brak kreatywności naszym kolegom i koleżankom z branży, ale dlatego, że dział PR-u powinien być ostatnią instancją zdrowego rozsądku, która potrafi powiedzieć: „stop, nie idźmy tą drogą” i uratować markę przed potencjalnym kryzysem.
Wypiliśmy kawę z najlepszym PR-owcem na Węgrzech – cz. 1

temu

Bieżący rok to dla nas czas rozszerzania działalności poza Warszawę. Niedawno zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie „PR bez krawatów” w Krakowie, ale wcześniej odwiedziliśmy Budapeszt, gdzie wypiliśmy kawę z prezes Uniomedia – największej węgierskiej agencji PR. Pierwszą część rozmowy z Zsofią Balatoni na temat PR-owych trendów przeczytacie poniżej.
3 proste zasady wystarczą, żeby zrobić świetne kampanie z influencerami

temu

Blogerzy i vlogerzy coraz częściej wykorzystywani są w działaniach reklamowych marek. Jeszcze niedawno były to głównie standardowe product placementy, teraz firmy coraz częściej tworzą osobne filmy z udziałem wybranych influencerów. Część z nich wychodzi naprawdę genialnie. Niestety, nie wszystkie. Wyraźnie widać, że mechanika oraz zasady współpracy blogerów i vlogerów z markami dopiero się tworzą. Biorąc pod uwagę, że Internet i środowisko blogerów stale ewoluuje, i to w naprawdę szybkim tempie, bardzo łatwo jest popełnić błędy, które znacznie ograniczają potencjał komunikacyjny wykorzystania influencerów. W większości wypadków wystarczy przestrzegać trzech prostych zasad.
Przez ostatni tydzień video content marketing zalał internet

temu

W ciągu ostatnich kilku dni mogliśmy podziwiać kilka naprawdę wybitnych kampanii content marketingowych, m.in. Twardowsky 2.0, kontynuację projektu Legendy Polskie w wykonaniu Allegro, a GoPro ogłosiło kolejne produkty bazując dalej na swoim świetnym video content marketingu. Obydwie kampanie to nie tylko niesamowite video, ale masa dodatkowego contentu. A do tego dochodzi jeszcze kontynuacja projektu „Rób to, w co wierzysz” Johnnie Walkera razem z nową twarzą kampanii Dawidem Podsiadło. Enjoy!
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.