Jaki był rok 2017? Podsumowanie PR-u bez krawatów

Jaki był rok 2017? Podsumowanie PR-u bez krawatów

Opublikowany

Kolejny rok naszej działalności za nami. Był to dla nas szczególny czas związany przede wszystkim z rozwojem bloga i organizowanych przez nas eventów. Jak PR-owo wspominać będziemy rok 2017? Do wypowiedzi na ten temat zaprosiliśmy tym razem również naszych zaprzyjaźnionych ekspertów.

Kamil Bolek - LifeTube

bolek.jpg
Mijający rok utwierdził nas w przekonaniu, że podstawę skutecznej komunikacji marki stanowi wideo. Raczkujący dopiero trend inwestowania w kanały własne marek wkrótce stanie się naturalnym krokiem w budowaniu relacji z klientem. Dziś żadna firma nie wyobraża sobie funkcjonowania w internecie bez systematycznie aktualizowanego fanpage’a na Facebooku. Wkrótce obok tego must have pojawi się również kanał na YouTube. Kanał pozwala stworzyć lojalną społeczność, uwypukla promowane wartości i realizuje cele marki w sposób najkorzystniejszy dla niej samej. Wie o tym sam YouTube, który dzięki zakładce „Społeczności” i rozszerzaniu funkcji społecznościowych serwisu, oferuje twórcom i obecnym na platformie markom, dodatkowe możliwości angażowania odbiorców w treści publikowane na kanale. Z roku na rok, coraz silniej swoją pozycję ugruntowuje branded video content, który jest obecnie najefektywniejszą formą komunikacji marek. Według danych pochodzących z ostatniego raportu OnAudience.com, w Polsce blokowanych jest 46% reklam. To absolutny rekord na światowym rynku! Pokolenia AdBlocka nie zadowalają sztampowe treści oraz naszpikowane lokowaniem materiały. Odcinki dedykowane konkretnej marce nie tylko przekonują do niej odbiorcę, ale również kreują świadomość brandu i lojalizują społeczność.

Justyna Bakalarska

bakalarska.jpg
Osobiście jestem bardzo zafascynowana rozwojem chat botów. W zeszłym roku dużo mówiło się o personalizacji 1:1, w tym roku za sprawą chat botów  ten poziom personalizacji nabrał niesamowitego znaczenia, a marketerom dał ogrom możliwości. Komunikacja z odbiorcami przez bardzo osobistego i poręcznego messengera, skrócenie dystansu, szybkość, elastyczność i dostępność - to właśnie oblicze nowoczesnej komunikacji, które jest na wyciągniecie ręki każdego przedsiębiorcy. Warto śledzić ten trend i poznać możliwości jakie dają chat boty, i generalnie sztuczna inteligencja, w sferze komunikacji marketingowej. Z pewnością wiele tu się jeszcze będzie działo!

Magdalena Łońska - Komunikacja+

kplus.jpg
Za nami kolejny ważny rok dla employer brandingu – czas wielu pozytywnych zmian. Przede wszystkim widzimy stały wzrost świadomości społecznej, czym jest employer branding.  Cieszy też fakt, że wizerunek pracodawcy jest coraz częściej poruszanym tematem w mediach.  Co więcej, EB  przestaje być też zarezerwowany tylko dla największych globalnych koncernów, czy firm rekrutujących wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Działania związane z budową wizerunku pracodawcy zaczynają powoli wpisywać się w codzienność funkcjonowania większości firm. Coraz mocniej czujemy także korzyści płynące ze strategicznego podejścia – wizerunek pracodawcy ma znaczenie dla obecnych i potencjalnych pracowników, jak również stanowi ważny element postrzegania firmy przez jej klientów i partnerów. Dlatego jednym z większych wyzwań  dla firm w kolejnym roku będzie tworzenie warunków dla efektywnej współpracy w zakresie EB pomiędzy wewnętrznymi działami HR, PR i marketingu.

Rafał Sałak - Prowly

sałak.jpg
Wraz z kończącym się 2017 r. pozostaje u mnie pewien niedosyt. Sporo oczekiwałem od nas jako branży PR i wiele z tych oczekiwań zostało spełnionych: szukając swojej drogi w nowym, technologicznym świecie, PR-owcy coraz chętniej korzystają z perspektywy marketingu i reklamy; coraz częściej rozmawiamy o mierzeniu swojej efektywności; rosną przychody agencji, co pozwala sięgać po coraz ciekawsze rozwiązania i kompetencje. Super! I tu pojawia się jedno duże „ale”. Na 2017 patrzyłem także pod innym kątem: to ostatni dzwonek na zbudowanie ogólnej świadomości na temat RODO i wdrożenie wiążących się z tym zmian. To wymagający i długotrwały proces, niestety mam wrażenie, że wielu z nas w dalszym ciągu nie zdaje sobie z tego sprawy i czeka z działaniami na resztę rynku. RODO jest sporym problemem przede wszystkim dla agencji, które operują na rozbudowanych bazach mediów, a które – także w imieniu obecnych i przyszłych klientów – muszą je dostosować do wymogów nowych regulacji, a następnie przeszkolić całą kadrę z ich obsługi.

Magdalena Urbaniak - Brand24

urbaniak.jpg
Najważniejszym trendem jest postępująca, profesjonalna personalizacja komunikacji. Masowa wysyłka do anonimowego odbiorcy działa zdecydowanie mniej skutecznie, niż precyzyjnie skrojony na miarę komunikat. Taki, który pokazuje naszym odbiorcom, klientom i obserwatorom, że dbamy właśnie o nich znając ich potrzeby i oczekiwania. Myślę, że w upływającym roku personalizacja została zauważona, zaś w 2018 coraz więcej marek dostrzeże jej potężny potencjał i będzie wykorzystywać w komunikacji znacznie częściej i lepiej.

Krystian Cieślak - Remarkable Ones

cieślak.jpg
Branża PR stoi w obliczu rewolucji wynikającej ze zmiany zachowań nas samych i tego, w jaki sposób nawiązujemy i budujemy relacje. Część tradycyjnych narzędzi i technik PR-owych odchodzi do lamusa. Pojawiły się nowe obszary, wymagające po stronie agencji nowych kompetencji, takich jak content marketing, influencers relations, performance marketing. Monolog prowadzony w imieniu marek i klientów wypierany jest przez konieczność prowadzenia dialogu i angażowania interesariuszy. Na znaczeniu zyskuje mierzalność działań PR-owych. Projektowy model obsługi agencyjnej wypierany jest przez stałe i interdyscyplinarne doradztwo świadczone in-house. Ten proces wolniej przebiega w obszarze komunikacji korporacyjnej niż produktowej, lecz i tu, i tam jest nieuchronny. Pozostaję optymistą i uważam, że dla branży PR-owej (na nowo zdefiniowanej) nadchodzą złote czasy.

Karol Paciorek

paciorek.jpg
Z jednej strony nasze miasta nadal są obklejone okropnymi bilbordami z idiotycznymi hasłami typu ‚kup bo tak’, które raczej odstręczają niż zachęcają do zakupu. Z drugiej zaś internetowe reklamy nadal nie osiągają poziomu wysublimowania, którego chciałbym sobie życzyć. Od kilku lat mam wrażenie ‚ruchu pozornego’ - niby świat reklamy idzie do przodu, ale chyba tylko pozornie.

2017 był w większości leniwy, ale pod koniec ruszyliśmy z Pauliną Lis tworząc nowy, wspólny kanał „Nienasyceni”, który bazuje na formacie „Worth it”, bo uważam, że ciągle brakuje dobrych duetów na polskim YouTube.

Piotr Bucki

bucki.jpg
Ten rok utwierdził mnie w przekonaniu, że jeśli chodzi o  komunikację to jesteśmy – jak mówi mój ulubiony Noblista, Kahneman –  ślepi na błędy i co gorsza ślepi na własną ślepotę. Ale nie ma się co -  jest na to lekarstwo. Wystarczy dużo czytać, łagodnie patrzeć na swoje  błędy poznawcze i być może poczytać prace wspomnianego Kahnemana Thalera  i innych. Tak więc nie załamuję rąk ale z nadzieją spoglądam w  następny.
Dla mnie to był intensywny rok –  napisałem książkę, dołożyłem 4 kolejne tytuły do mojej serii fiszek i  przeszkoliłem kilka tysięcy ludzi. W przyszłym będę starał się  wprowadzić więcej z nowej wielkiej trójki – NUDA, CIEMNOŚĆ, CISZA – w  moje życie. Czego wszystkim szerze życzę – mniej bodźców, więcej  refleksji i świadomego korzystania z czasu i uwagi. Na pohybel  technologii. :)

Grzegorz Miecznikowski - Agencja S Words i Rzecznik Parady Rowności

miecznikowski.jpg
Rok 2017 to rok dużych sukcesów wizerunkowych środowiska LGBT+. Po pierwsze odbyła się najliczniejsza i najbezpieczniejsza Parada Równości w historii. Po drugie, już prawie w każdym mieście, odbywają się marsze równości. Po trzecie influencerzy LGBT+, organizacje i kampanie społeczne coraz częściej wchodzą do mainstreamu. Dzięki temu, mam nadzieję, w roku w 2018 marki zauważą potencjał konsumentów LGBT, którzy warci sa przecież 6,6 mld zl rocznie i zaczną prowadzić z nimi komunikację.

Marcin Kuchno - PR bez krawatów

Marcin Kuchno - PR bez krawatów<br>
Ubiegły rok był dla mnie bardzo intensywny pod względem zawodowym - głównie z powodu zmian i rozszerzania działalności PR-u bez krawatów. W branży bez zaskoczeń - content zyskuje na sile, materiały wideo klikają się coraz lepiej, a media relacje tracą na znaczeniu razem z kryzysami kolejnych wydawnictw (i nie chodzi tu tylko o zamknięcie Bravo [*] ). Jednocześnie możemy obserwować zjawisko zwiększającego się dystansu do materiałów pojawiających się w naszych newsfeedach - wszystko za sprawą fake newsów, na które staramy się nieco bardziej uważać. Prywatnie za to ubiegły rok nauczył mnie, że mimo największych planów i ambicji nie da się osiągnąć wszystkich celów, niemniej jednak wierzę, że przynajmniej część planów PR-u bez krawatów ziści się w roku 2018.

Robert Tarnowski - PR bez krawatów

tarnowski.jpg
Najważniejszym trendem tego roku jest nieograniczony rozwój video. Nie chodzi tylko o to, że prawie wszystkie badania wskazują, że oglądamy coraz więcej, a na popularności zyskują także długie formaty. Kluczowa jest różnorodność – live streaming, możliwość łączenia historii kilku osób w jednym video, ankiety oraz inne narzędzia na InstaStories i wiele innych. Poza tym, krótkie video nie służą już tylko rozrywce. Snapchat wykorzystywany jest m.in. przez Reutersa. 39 dziennikarzy agencji w Gdyni wysyła miesięcznie około 9 tys. snapów na temat giełdy i 5,5 tys. spółek z 23 krajów.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Dlaczego powinieneś zarejestrować się na Vero?

temu

Vero to żadna nowość, istnieje już od 3 lat. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu dni ściągnięto go już prawie milion razy. To nowy portal społecznościowy, który ma być wolny od treści sponsorowanych i algorytmów, za który trzeba będzie jednak zapłacić. Wierzę, że Vero namiesza w social media. Forma, którą proponuje, będzie idealna do personal brandingu. Marki też się na nim odnajdą, mimo braku sponsorowanych treści.
Kto robi najtrudniejszy marketing na świecie? - case study

temu

Pornhub. Promocja portalu pornograficznego to jedno z najtrudniejszych zadań, przed jakim może stanąć marketer. Ograniczenia prawne, bardzo trudna tematyka, różnice kulturowe, nienajlepszy wizerunek całej branży, naturalna chęć zachowania prywatności… To już promocja papierosów jest znacznie łatwiejsza. Chyba że jesteś marketerem wspomnianego Pornhuba.
Nadchodzi rewolucja na Prowly! Co wiemy o zmianach?

temu

Mówią na mieście, że idzie nowe. Prowly zapowiedziało nową odsłonę swojej platformy. Dla nas to kwestia szczególnie istotna, bo nie tylko korzystamy z tego narzędzia na co dzień jako PR-owcy, ale skoro czytacie ten wpis to pewnie zdajecie sobie sprawę, że właśnie na Prowly „stoi” nasz blog. A co zapowiada ekipa z Madalińskiego?
Bądź jak Winston, czyli 4 lekcje dla PR-owców z filmu „Czas mroku”

temu

Winston Churchill to jeden z najciekawszych i najwybitniejszych polityków w historii świata. Debiutujący ostatnio w kinach film „Czas mroku”, przybliża jego sylwetkę w jednym z najtrudniejszych momentów w jego karierze, czyli w chwili objęcia po raz pierwszy urzędu premiera Zjednoczonego Królestwa, w samym środku wojennej zawieruchy. I choć o filmie już wiele powiedziano, zwłaszcza ze względu na genialną rolę Garego Oldmana, to w tym wpisie chcemy powiedzieć o kilku rzeczach, których jak PR-owcy możemy się nauczyć od Winstona Churchilla.

Anty-trendy, czyli 8 rzeczy, których jako PR-owcy będziemy robić mniej w 2018 roku

Trendy w marketingu na nadchodzący rok opisały już wszystkie, znacznie mądrzejsze ode mnie głowy i niczego nowego w tej materii nie wymyślę. Skupiłem się zatem na rzeczach, które, mam nadzieję, będą coraz rzadziej elementem naszej pracy w public relations, ponieważ są coraz mniej skuteczne. Poniższe 8 punktów to trochę wishful thinking, ale kto wie?