Jak się robi storytelling w polskich kampaniach wideo? - przykłady

Jak się robi storytelling w polskich kampaniach wideo? - przykłady

Opublikowany

„Chcielibyśmy zastosować ten popularny storytelling w naszej najnowszej kampanii wideo. Przygotujecie jakąś rekomendację na jutro?” – takie zadanie klienci coraz częściej zlecają agencjom reklamowym, PR czy contentowym. I choć dużo mówi się o strukturze opowieści czy archetypach, w praktyce o dobry efekt nie tak łatwo. Stworzenie ciekawej i odpowiednio oddziałującej historii wymaga czasu, wiedzy oraz inspiracji.

W poszukiwaniu najlepszego połączenia tych trzech elementów przyjrzyjmy się, w jaki sposób marki w Polsce uprawiają storytelling. O czym opowiadają? Jaką rolę w ich opowieściach odgrywa produkt? Jaką rolę pełni w nich sama marka?

Produkt marki głównym bohaterem historii

Ballantine’s stworzył internetowy „serial noir” z mocną historią. Ma on zainteresować Polaków światem whisky i w angażujący sposób przekazać wiedzę na jej temat. „Kropla prawdy” zawiera wszystko, czego potrzeba w udanym storytellingu – tajemnicę, ciekawą konwencję oraz gwiazdorską obsadę – Czesław Mozil, Tede, Wojciech Zieliński, Jacek Koman, Olga Frycz i Marek Bukowski.
Głównym bohaterem serii jest w gruncie rzeczy sama whisky Ballantine’s – to wokół tajemniczej butelki toczy się cała historia. W ciągu pięciu odcinków poznajemy kolejne fakty na temat produkcji whisky, różne odmiany oraz sposoby picia tego alkoholu.

Cechy produktu jako element historii

„Studio konesera” marki Samsung to seria nagrań w konwencji programu rozrywkowego. Jak dotąd wystąpili w nich m.in. Jarosław Boberek, Grzegorz Krychowiak czy Adam Woronowicz. Prowadzący Jakub Dębski, znany na YouTube jako Dem3000, stawia swoich gości w mało komfortowych sytuacjach, z czego wynika humor dialogów. Podczas tych rozmów prezentowane są zalety Smart TV Samsunga.
Zabawna koncepcja pozwoliła osiągnąć sukces, przynajmniej pod względem statystyk. Każdy z odcinków zgromadził średnio ponad milion wyświetleń na YouTube. Dzięki włączeniu informacji o Smart TV w humorystyczne historie Samsungowi udało się gładko przedstawić kluczowe cechy produktu. Ta seria buduje także ciekawy wizerunek marki – zabawnej, z dystansem do siebie, a przy tym kreatywnej i innowacyjnej.

Produkt jako element, który pozwala osiągnąć wyznaczony cel

W wideostorytellingu produkt często przedstawiany jest jako narzędzie, które pozwala osiągnąć sukces lub spełniać marzenia. Oglądamy zatem głównego bohatera, który chciałby zrealizować jakiś cel. Nie może jednak tego zrobić bez wsparcia. W związku z tym sięga po produkt danej marki,  który ma mu w tym pomóc. My natomiast – widzowie i potencjalni klienci, świadkowie zmagań głównego bohatera – kibicujemy mu z całych sił.
Taka forma jest często stosowana we współpracy z vlogerami, którzy w swoich filmach łatwo mogą pokazać użyteczność różnych produktów. Schemat ten do perfekcji opanował Krzysztof Gonciarz. We współpracy z firmą Intel stworzył on kampanię „Sztuka składania historii”. Procesory Intel były niezbędnym elementem pozwalającym nagrać piękne filmy z czteroodcinkowego cyklu.
Z najnowszych działań na uwagę zasługuje współpraca Gonciarza z NewBalance. Marka przez pół roku wspierała go w przygotowaniach do przebiegnięcia maratonu w Nowym Jorku. Było zatem wyzwanie, były przygotowania, trudności, pot i łzy. Fani Krzyśka kibicowali mu przez cały okres przygotowań, a jemu oczywiście udało się osiągnąć cel.
Na swoim kanale vloger opublikował kilka filmów poświęconych maratonowi. Marka NewBalance pojawiała się w nich w mało inwazyjny sposób, choćby w postaci logo na ubraniach. A efektem jest przekonująca historia o tym, że każdy może przebiec maraton.
Podobny schemat miał ubiegłoroczny świąteczny film Allegro „Czego szukasz w Święta? English for beginners”. Został on wyświetlony ponad 14 mln razy i podobno sprawił, że każdy, kto go obejrzał, uronił łezkę. Spot opowiada o tym, jak starszy pan opanował podstawy angielskiego dzięki łatwym zakupom materiałów do nauki w serwisie online.

Historia historii

Czasami produktem, o którym chcemy opowiedzieć, jest… sama historia. Tak było np. z filmem „Niezwyciężeni” przygotowanym przez IPN, czyli historią odzyskania niepodległości przez Polskę. Instytut Pamięci Narodowej postawił na zaawansowaną animację, ciekawe efekty specjalne i symbolikę.
Rezultaty? Prawie 2 mln wyświetleń polskiej wersji językowej oraz prawie milion angielskiej. W dodatku film był komentowany przez prowadzących na YouTube popularny kanał JetCrew, a to zapewniło kolejny milion wyświetleń. Atrakcyjna forma materiału pozwoliła mu zdobyć duże zainteresowanie także poza granicami naszego kraju.

Marka jako twórca historii niezwiązanych z nią bezpośrednio

W tym wypadku najlepszym przykładem są dobrze już znane „Legendy polskie” Allegro. Filmy te w żaden sposób nie przedstawiają produktu, nie zachęcają też do korzystania z platformy. „Legendy…” to po prostu świetny branded content, który odbiorcy chcą oglądać.
Allegro jest jedynie sponsorem, który dostarcza nam ciekawych historii. Dzięki temu jednak skutecznie buduje świadomość marki. Projekt trwa od dwóch lat, a liczby wyświetleń filmów w kanale brandu na YouTube idą w miliony.

Inspirujący ludzie i budowanie wizerunku marki

Marki w Polsce decydują się również na opowiadanie historii wyjątkowych osób – rzemieślników, którzy tworzą niepowtarzalne produkty, czy artystów podążających własną drogą. Pokazują ich pasję, siłę, miłość do tego co robią. W ten sposób inspirują do podobnego postępowania i budują własny wizerunek – marki, która sama ma niepowtarzalny charakter.
Dokładnie tak zrobił Jack Daniel’s w kampanii „Ludzie Jacka”, Axe w „Find Your Magic” czy Samsung w „Wyznacz własny kierunek”. Co ważne, każda z przygotowanych serii filmów jest bardzo dobrze zrealizowana, jeśli chodzi o jakość materiałów – kolorystykę czy kadrowanie. W wypadku Axe jest to przykład świetnej lokalnej odsłony kampanii globalnej.

Storytelling oparty na historiach „zwykłych Kowalskich”

Podobny schemat do opisanego we wcześniejszym punkcie zastosowała IKEA w kampanii „Jesienne zmiany”. Z tą różnicą, że zamiast opowiadać o znanych artystach czy bardzo charakterystycznych osobach, marka wolała przedstawić zwykłych ludzi. Wyszła z założenia, że czasem wolimy posłuchać historii o osobach takich jak my.
Obecność brandu sprowadza się do tego, że wszystko rozgrywa się we wnętrzach urządzonych jego meblami. Historia nie inspiruje do wielkich rzeczy, ale na pewno zachęca do śmielszego wprowadzania zmian wystroju mieszkań.
IKEA zresztą kontynuuje ten wątek. W październiku w Polsacie rozpoczęła się emisja jej ośmioodcinkowego serialu komediowego „Dom pełen zmian”. Sceną życiowych perypetii rodziny Malinowskich jest dom urządzony przez szwedzką sieć. W produkcji grają m.in. Piotr Adamczyk, Izabela Kuna i Kazimierz Kaczor.

Wersje mieszane

Na uwagę zasługują także projekty, które wykorzystują różne schematy i możliwości. Taką kampanię zrealizował Johnnie Walker. „Rób to, w co wierzysz” z Bogusławem Lindą oraz Sokołem i Dawidem Podsiadło łączy muzykę, historię i product placement. Sama whisky pojawia się bezpośrednio w teledyskach, jest też tematem rozmów muzyków przygotowujących wspólny utwór.
Tworzenie autorskiej muzyki w ramach kampanii i na jej użytek jest oczywiście szczególną zaletą. To w połączeniu z dodatkowymi filmami z udziałem ambasadorów pozwoliło marce uzyskać duże dotarcie i wyjątkowe zaangażowanie odbiorców.
Nie są to oczywiście wszystkie schematy wykorzystywane przez marki w wideostorytellingu. Można tworzyć seriale, pojedyncze filmy, współpracować z influencerami, komponować muzykę – albo mieszać te elementy. Produkt może być głównym bohaterem, tłem historii lub narzędziem, które wspiera pierwszoplanową postać w realizacji celu.
Najważniejsze, żeby kampania była odpowiednio zaplanowana. Należy przemyśleć, jaką rolę w przygotowywanej opowieści ma odegrać marka bądź produkt. Dopiero wtedy można przejść do tworzenia historii i jej promocji.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Przez ostatni tydzień video content marketing zalał internet

temu

W ciągu ostatnich kilku dni mogliśmy podziwiać kilka naprawdę wybitnych kampanii content marketingowych, m.in. Twardowsky 2.0, kontynuację projektu Legendy Polskie w wykonaniu Allegro, a GoPro ogłosiło kolejne produkty bazując dalej na swoim świetnym video content marketingu. Obydwie kampanie to nie tylko niesamowite video, ale masa dodatkowego contentu. A do tego dochodzi jeszcze kontynuacja projektu „Rób to, w co wierzysz” Johnnie Walkera razem z nową twarzą kampanii Dawidem Podsiadło. Enjoy!
Anty-trendy, czyli 8 rzeczy, których jako PR-owcy będziemy robić mniej w 2018 roku

temu

Trendy w marketingu na nadchodzący rok opisały już wszystkie, znacznie mądrzejsze ode mnie głowy i niczego nowego w tej materii nie wymyślę. Skupiłem się zatem na rzeczach, które, mam nadzieję, będą coraz rzadziej elementem naszej pracy w public relations, ponieważ są coraz mniej skuteczne. Poniższe 8 punktów to trochę wishful thinking, ale kto wie?
Alkohole opowiadają emocjonujące historie, czyli 40-procentowy storytelling.

temu

Whisky, wódka, bourbon – wysokoprocentowe alkohole to stały element życia większości z nas. Ile to razy były początkiem Twojej niezapomnianej przygody, którą później wielokrotnie opowiadałeś znajomym? Alkohole naturalnie wpisują się w większość naszych najśmieszniejszych historii. Tym razem jednak, to one chcą opowiedzieć historię Tobie. I to nie o tym, że powstały w którymś tam roku, założone przez kogoś tam, w mieście jakimś tam. Ich opowieści są pełne emocji, wzruszeń, inspiracji i perfekcji. Jesteś gotowy wysłuchać Jacka, Johnniego i Baczewskiego? To zaczynajmy.
3 proste zasady wystarczą, żeby zrobić świetne kampanie z influencerami

temu

Blogerzy i vlogerzy coraz częściej wykorzystywani są w działaniach reklamowych marek. Jeszcze niedawno były to głównie standardowe product placementy, teraz firmy coraz częściej tworzą osobne filmy z udziałem wybranych influencerów. Część z nich wychodzi naprawdę genialnie. Niestety, nie wszystkie. Wyraźnie widać, że mechanika oraz zasady współpracy blogerów i vlogerów z markami dopiero się tworzą. Biorąc pod uwagę, że Internet i środowisko blogerów stale ewoluuje, i to w naprawdę szybkim tempie, bardzo łatwo jest popełnić błędy, które znacznie ograniczają potencjał komunikacyjny wykorzystania influencerów. W większości wypadków wystarczy przestrzegać trzech prostych zasad.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.