Jestem dość sceptyczny jeśli chodzi o branżowe nagrody. Bardzo często oceniana jest w nich jedynie kreatywność i to, jak popularna była wśród ludzi zajmujących się marketingiem. Często wystarczy dobrze napisany wniosek i voila, mamy nagrodę. Natomiast z pewnością godne uwagi są Effie Awards, w których docenia się skuteczność biznesową kampanii, czyli to, co zawsze powinno być celem w naszej pracy marketerów czy PR-owców.
Powodzenie projektów marketingowych w pierwszej kolejności zależy od jakości insight’u konsumenckiego. Decydujące znaczenie dla sukcesu komunikacyjnego i komercyjnego biznesu ma również umiejętna narracja, historia, jaką chcemy przekazać o naszej marce i naszym produkcie, umiejętność otwarcia człowieka na nasz komunikat. Kluczem jest kreacja i kontent, bo to ostatecznie treść przemawia do nas lub nie. Wzbudza określone emocje, bawi, angażuje, inspiruje, daje poczucie przynależności i pobudza do działania. Effie jest niezwykle ważnym konkursem, który wpisuje się w światową dyskusję o roli i wyzwaniach stojących przed marketingiem.
Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery w regionie EMEA
Skuteczna komunikacja to nie tylko odpowiadanie na potrzeby konsumentów i śledzenie trendów, liczy się również sam proces, czyli sposób prowadzenia owej angażującej narracji. Bezkompromisowe stanie na straży jakości i spójności contentu ma tu ogromne znaczenie – szczególnie w naszym przypadku, kiedy alkohole wysokoprocentowe posiadają tak duże ograniczenia prawne. Aby mieć solidne argumenty do starań o statuetkę Effie, trzeba też nieustannie mieć na uwadze zarówno efektowność, jak i efektywność działań. Bez zadowalających wyników biznesowych trudno jest mówić o sukcesie prowadzonej komunikacji.
Ewelina Łukasiak, Jr. Communication Manager, Stock Polska
Jaki jest jednak najważniejszy wniosek z ostatniej gali?
Aż trzy nagrody Effie dla kampanii społecznej „Inna historia ten sam hejt” przygotowanej przez Saatchi & Saatchi IS we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce to duży sukces. Kampania promowała w ubiegłym roku program edukacyjno-kulturalny i wystawę czasową „Obcy w domu. Wokół Marca’68”, którą w Muzeum POLIN zobaczyło 116 tysięcy osób. Za pomocą nowoczesnych środków kampania pokazuje, że tak jak ponad 50 lat temu w czasie wydarzeń marcowych, tak i dziś, mowa nienawiści, ksenofobia i antysemityzm dotykają konkretnych ludzi i środowiska. I że niestety te zjawiska są wszechobecne, bo antysemityzm pojawia się w pewnej części internetu: na niektórych forach internetowych czy – niestety – w mediach społecznościowych. Kampania pokazuje i ostrzega, do jak dramatycznych konsekwencji może to prowadzić.
Żaneta Czyżniewska, senior press officer Muzeum POLIN